Gårddagen var spændende, da sne og slud med en hård vind gjorde livet koldt og en smule besværligt for mig som kystfisker. Jeg havde set frem til i dag, hvor vejrguderne ifølge div. vejrtjenester, skulle diske op med en klarblå himmel, frostvejr og en svag vind fra ØNØ. Helt så fint blev det nu ikke. Solen kom aldrig rigtigt frem, det gjorde kulden til gengæld og den svage vind blev lidt for frisk.
I dag mødtes jeg igen med Fredrik som jeg også fiskede med i går. Vi blev enige om at mødes på revet vi startede på i går. Vandet var faldet helt til ro - ingen gammel sø her - men til gengæld skulle vandet være noget varmere, til dels pga. den skæve fralandsvind. Vandet var 2 grader varmt, altså det samme som i går. Da det lå stille hen og frosten virkelig bed sig fast i alle ikke tildækkede hudflader, var fornøjelsen ikke langvarende da fisken udeblev. Ikke uventet i det her vejr. Fredrik og jeg fiskede frem og tilbage på strækket, men mærkede intet liv overhovedet.

Som jeg har sagt så mange gange før, så kom med noget rigtig vinter nu eller kom med varmen. Enten eller og det ser ud til at vi skal have "enten" det næste stykke tid. Surt for fisket, men lækkert for de vinterglade.
Ingen kommentarer:
Send en kommentar