mandag den 31. marts 2025

2025.03.31 Hejdå marts og goddag riffelskud

At tobisen er kommet, hersker der ikke tvivl om, trods jeg ikke selv har set dem. Men de hug der nu forplanter sig gennem stangen er kendetegnende!

Men først skulle jeg forgæves gå fra første plads. En plads hvis vand var rødbrunt af løsrevet tang der lå mere eller mindre over det hele på dybder hvor man endnu kunne trække vejret. For jeg gik ud, først lidt og så meget mere. Og jooo muligvis kunne jeg kaste frit og have nogle meter i fred, for jeg så tydeligt det flotte vand en kastelængde fra stranden. Men havet var fuldt af tang... det ville aldrig blive godt, medmindre jeg som sagt gik ud hvor jeg ikke kunne bunde. Men så ville jeg ikke kunne kaste.

Selvom jeg ikke har set tobiser, så ved jeg de er der. Sammen med tobiserne kommer tyskerne og så alle de andre. Som alle havde fået samme idé som jeg. Så tyskerne har jeg set. Også dem i kajak. 

Jeg var lige ved at vende om, men tænkte at et par kast sådan en helt almindelig mandag aften ikke kunne være af skade. I hvert fald ikke så længe jeg kunne andet end kaste lige ud. Og så var det at jeg afslørede mig selv ved at 2 kast i træk, kroge 2 havørreder der huggede så ind i helvedes voldsomt at jeg blev helt glad. Men mit postyr med fiskene lokkede årvågne øjne på mig og jeg skulle da bestemt ikke stå der og fange fisk alene!

Jeg fortrak. Jeg kan sige "parde lul" på Nederlandsk og sikkert også fremtvinge noget gebrokkent tysk, men jeg ville egentlig bare fiske i fred og have mulighed for at kaste frit.

Det blev bilen der fragtede mig i ny retning og parkerede på en plads hvor jeg var alene. Og i solnedgangens land, mens skyggerne blev lange kom en havørred til syne i overfladen med en flot bule efter min silling. 2 kast senere med hvirvler foran og uden hug som resultat, havde jeg alligevel en yderst behagelig afslutning på denne forårsmandag inden jeg tænkte at den kajak derhjemme sikkert hellere måtte gøres klar. 

søndag den 30. marts 2025

2025.03.30 Lavtryk med vind og vand

Dennis kom igen over og ville fiske. Men ved 10 tiden ville vinden være på sit højeste og stå ind med mindst 12 sekundmeter fra sydvest, hvorfor jeg syntes vi kunne skyde på aftalen, så da vi stod i vandet på vestsiden lidt efter 11 var planen at lade vinden aftage og når vi så mente at det var tid, bruge tiden på Sydkysten i gammel sø. Hvis det gik!

Jeg havde et hug ret så umiddelbart og lige efter stod Dennis med fisk på. Det gik efter planen, men fisken viste sig at være en enlig svale og sammen trampede vi ud på revet og ned på den anden side af revet. Der skete ikke mere trods vi ihærdigt kastede løs på det lange rev i de riges kvarter. Da vi fik nok af det og skulle til at forlade stedet, fik Dennis igen en fisk. En gnitrende blank havørred hoppede løs og gav ham en rigtigt god fight inden han til sidst kunne afkroge skønheden og genudsætte den.

Det gav blod på tanden, men fisken havde endnu engang været enlig på tur og til sidst vendte vi snuden mod bilen mens lavtrykkets bagside viste sig fra den mest spændende side. Vinden var nemlig taget af, vendt mere i vest og trak nu store dybe bygeskyer ned over, men endnu havde ingen ramt os.

Det timede vi godt! Som vi kom til bilen, begyndte det at vælte ned! 

Sydkysten, der timerne forinden havde haft toppe på samtlige bølger, lå nu nærmest fladt hen. Det var bestemt ikke stille, men den gamle sø jeg havde håbet på... den fik jeg! Der var bare lige en bagside af medaljen som jeg havde tænkt på, men ikke lagt mest energi på at være nervøs over... tang! Formiddagens vind havde revet en masse tang løs og aktiveret alt det gamle, så vi ikke kunne fiske det lave vand af. Der ud over lå der også en bræmme længere ude, hvorfor vi måtte ud på det lidt dybere vand for at kunne kaste og på det dybe var der også gammel sø! Så det blev pludselig en water-robic tur hvor jeg flere gange blev skubbet ned fra stenene jeg prøvede at finde fodfæste på og samtidigt skete der intet. Ikke så meget som et hug eller andet. Hvilket jeg syntes var lidt mærkeligt. 

Dennis var enig med mig i at prøve en anden plads inden dagen gik på hæld, men vi endte i nær ved samme forhold. Dog havde jeg heldet til at overliste en lille blank helt ude i et kast, inden tangen begyndte at hænge på line og krog. Vi gav den gas, men uanset hvor meget vi kastede var det ikke vores dag på kysten.

Dennis var tilfreds. Han havde fået årets største i timerne inden. Selv var jeg vildt skuffet. Sydkysten der ofte plejer at kunne kaste en del fisk af sig, viste sig igen fra den vindfølsomme side. Men vi havde en dejlig dag ude! 

Havde glemt kameraet... 

mandag den 24. marts 2025

2025.03.24 En underlig fisk!

Vinden havde knapt lagt sig fra weekendens østenhyler, men jeg skulle have fingeren på pulsen, så en aftentur var der absolut plads til. Ikke mindst for at dække de næste dage, hvis nu der var grumset.

Men der var kun grumset inde ved land. Så snart jeg kom ud over det, havde vandet den fedeste farve og kun mindre søer rullede ind efter weekendens vind. Et øjeblik tænkte jeg at gå efter rav, men slog det hen fordi også dét er blevet yderst populært på mine kanter. Det kan knapt blæse en time, så kommer der indlæg til den store guldmedalje. Hvorfor skulle jeg i øvrigt lede efter rav... revet var tomt for andre fiskere, men viste det sig lidt senere, åbenbart også for fisk.

Måske havde jeg et hug, måske ikke. Men ingen følgere eller andet.

Indtil jeg alligevel fik en fisk på. Et tungt hug forplantede sig i stangen og en større fisk begyndte at rulle rundt og plaske med halen. Det kunne kun være en sortfisk! Den tog absolut ingen udløb og selvom jeg så en flot bred blank side i vandet, var det her ikke en blankfisk. Blankfisk hopper, tager line, opfører sig som sindssyge idioter og efterlader dig med en konstant nervøsitet for at krogholdet slipper. Her stod jeg med en sort fisk som havde blanke flanker og fik den kun langsomt og møjsommeligt ind. 

Og så var den alligevel ikke sort.

Det var en vildt underligt fight det der. Fisken tog absolut intet line, hugget var dovent tungt og ellers pjaskede den rundt indtil den kom ind og til sidst kunne jeg løfte den op og fjerne krogen og ellers betragte den blanke skønhed det var. Det var dæleme uventet med så fin en havørred.

Desværre kunne jeg ikke få revet for mig selv efter det, for der kom 3 starutter ned og vadede direkte ud gennem det vand jeg havde fisket over. Ikke at de på nogen måde forstyrrede mig. Slet ikke. De holdt meget fint afstand og stod for sig selv. Men jeg havde ikke ænset mere efter den flotte dovne fisk og kørte derfor (næsten) hjem.

torsdag den 20. marts 2025

2025.03.20 Kindergarden cop

På kontoret kunne jeg se flagene stå i vinden. Da jeg gik ned til bilen var det endda varmt. Nærmest forår i luften. Jeg er dog gammel nok til at vide at, virkeligheden er en anden når man står ved vandet. Temperaturen stod på 14 grader da jeg kørte fra kontoret og så faldt den ellers støt som jeg nærmede mig sydkysten for at lande på 8 grader. Ikke så ringe endda med en vind fra syd.

Eller vind er nok for meget sagt. De der flag der så fint stod og blafrede måtte have været i en lokal brise, for vandet lå næsten fladt hen. Desuden stod der 4 skikkelser da jeg kom op over strandengen og det tøj jeg så hastigt havde kastet på, måtte pænt tages af igen og så kørte jeg videre til næste plads.

Nu var spørgsmålet.. havde dagens flotte vejr endelig rykket ved fiskene? Foråret ovenfor vandet er en ting, men i vandet går det længere tid og det venter jeg stadig på. Og der måtte jeg senere erfare at det stadig ikke var kommet.

De første kast blev lagt på det lave, men der var ligeså stille under overfladen som over og så bevægede jeg mig ellers ud af og fik dækket mere og mere af revet. Men der dødt. Nærmest uhyggeligt stille. Den periode er ikke ny for mig, men jeg kan aldrig lade være at tænke hvor filen de fisk forsvinder hen eller hvad der sker. For at ære den flotte aften, var det bestemt at fiskeriet skulle stå på indtil det var mørkt. Det var også behageligt vejr kontra gårddagens frost. Men hvor meget jeg end håbede på det, så endte jeg til sidst med at have vadet rev ud, rev op, rev ned og rev ind i min jagt på lykken og intet var stadig sket.

Indtil jeg fandt et lille hul i revet hvor Javier forleden havde overlistet en 3 kilos. Og så startede min aftenvagt som børnepasser. Havet gik fra at være helt dødt, til at være spil-levende inde i det lille hul. Jeg havde en halv time tilbage af dagen og pludselig var der børnehave action for alle pengene. Jeg havde masser af hug og mindst 6 gange 2 følgere af gangen og ellers også rigeligt med følgere og da mørket havde sænket sig, var dagen endt med 5 små filurer til afkrogning uden at der havde været antydning til større fisk mellem dem. Det var sjovt nok, selvom det ikke var de fisk jeg gik efter.

tirsdag den 18. marts 2025

2025.03.19 Ett snabbt kvällspass

Som solen gick ner, dök även temperaturen. De kändes i fingrarna då jag gick mot bilen. Näven var sluten kring spöt och med frost i sikte är jag glad jag inte är en såkallad A-människa som skulle upp tidigt och fiska. Jag skulle i övrigt jobba på andra sidan soluppgången, så strunt samma...

Då jag återigen kom sent ifrån jobbet, var jag nära trampa gasen i botten. Men nej.. här om dagen stod de 2 figurer i väggrenen och lurade på hastigheter. Bakom buskarna stod smurfbilarna redo att ta upp jakten på eventuella marodörer som sket i hastigheten. Jag ville fiska, men fick begränsa mig och därmed hastigheten, för tänk om man skulla sitta där och förklara sig samtidigt som stora blanka 5 kilos öringer gick över revet utan min närvaro.

Och 5 kilos fiskar låg det i luften att det skulle bli, då jag så vattnet. Solen hade redan börjat dem sista stegen mot horisonten för denna dagen, då jag förväntansfull klev i vattnet så försiktigt som en fiske ivrig fiskare kan. Uhhh vad jag skulle ta fisk på tid nu. Det kunna lätt bli uppmot 10 styck på min egoist timme. Och troligen en stor fanns där oxå! Vattnet hade en fantastisk färg och vågarna rullade in, så det ständigt var rörelse i havet. Perfekt.

Perfekt fram tills jag drog första kastet och en sekund tänkte om näbbgäddan redan hade anlänt. Draget blev tyngre och jag kände direkt att nånting var fel. Då näbbgädda-mardrömmen strax viftades bort kom verkligheten till mitt sinne. Ålegräs... 

Jag drog ett kast på nytt. Inget ålagräs. Och så gick mitt kvällspass. Min AW vid havet. 50 procent ålagräs och 50 procent fria kast. I dem fria kasten hände de inte mycket. Ingen 5 kilos. Dock en liten öring som högg sporadisk och gav lite värme, då solen nu hade gjort touchdown i horisonten och temperaturen följde efter. Jag fiskade 50 procent koncentrerat och lyckades med ytterligare en mindre havsöring, innan jag insåg att inte bara dagen, men även fisket hade tagit slut.

Så då jag gick mot bilen, med kyliga händer tänkte jag att de trots allt var en fin afterwork havet hade bjudit på även att drömmarna hade varit mycket större. Tänk om de hade varit sommartid året om? Då hade jag haft en timme mer att fiska i, där halva timmen hade varit med effektivt fiske utan ålagräs. Då hade jag garanterad fångat 10 stycken!

søndag den 16. marts 2025

2025.03.16 Mere forår på godt og ondt

For at gentage tidligere indlæg, så har det ikke stormet helt vildt i år og endnu er vindene kun hårde, hvis der er blæs på programmet. Der ud over er foråret, som det har været de sidste par år udi fiskeriet. På godt og ondt.

Jeg kom ned til det vildeste vand og fløj nærmest ud gennem bølgerne der slog ind over det lave rev. Solen skinnede og det hele så simpelthen så fantastisk ud, at jeg med vilje ikke ænsede den løse tang der faktisk lå mere eller mindre over det hele. Men det skulle jeg tage stilling til ganske så omgående, for med 10 meter line tilbage kom tørresnoren op og selvom jeg tænkte at det kun var et uheldigt kast, så var det ikke et uheldigt kast.

Videre til næste pladser. Den ene var optaget, den anden ligeså. Så stod der 3 mand og klumpede sig, men til den ene side var der tomt. Og klart. Helt vildt klart. Jeg har sjældent set så sprithamrende klart vand før og drog videre til den 4. plads fordi der ingen var her. Også her var vandet klart - altså ude foran, mens det på det lave havde en fin mørk farve. Og jeg kastede løs, men jeg troede faktisk ikke på det. Det var noget i luften. Eller måske var der netop ikke noget i luften?

Nej, for at sige det som du måske kender det, så var der ikke den der følelse af at "her sker der noget". Den indfandt sig slet ikke i de 3 timer jeg var ude og trods at jeg kørte til yderligere andre pladser og prøvede mig frem, så var der aldrig en fornemmelse af at der ville ske noget. Det var på en måde lidt mærkeligt, men samtidigt var jeg glad for at have testet Sydkysten af igen, fordi jeg skal have fingeren på pulsen. 

Min telefon begyndte at sende notitser omkring Superligaen og afslutningen på grundspillet og indrømmet, det begyndte at trække mere end min kørsel i vildrede på fiskevand hvor der skete noget når der alligevel ikke skete noget.

Jeg så en stor flok traner på vej hjem. Foråret er her. Sammen med fiskedage hvor der intet sker. Og så kunne jeg glædes over mine nye snørebånd til mine vadestøvler. De oprindelige knækkede nemlig og så nævnte Javier at man da bare kunne købe hockey snørebånd. Genialt! 

søndag den 9. marts 2025

2025.03.08-09 Sej ø

Det var et af den slags emner der blev ved med at dukke op, når samtalen faldt på havørredfiskeri og igen og igen blev emnet udskudt. Nu er Sejerø ikke Gotland. Der løber ikke mange store havørreder rundt og der er ikke skrevet utallige fiskeartikler om øen. Men det er stadig en fantastisk smuk ø og det blev for meget snak og for lidt fiskeri, så Dennis, Ajes og jeg bestemte en dato.

Siden sprang Ajes fra og så stod Dennis og jeg og svævede lidt, men fandme.. nu skulle det altså være og så tøffede bilen til Havnsø med mester pølser, rib-eye, en masse øl og fiskegrejet! Nu skulle Sejerø vises frem, fordi Dennis er beriget med et sommerhus på øen og der gik ikke 5 minutter fra ankomst til vi igen sad i bilen og kørte slalom mellem rådyrene på vej til 30 minutters fiskeri i aftenstunden.

Vi fik taget nogle kast og ellers var det hjem til sommerhuset og forberede til dagen efter. En opladning med øl og heavy!

Og så var det på den igen, hvor vi startede ved en af Dennis favoritter i det vildeste forårsvejr. Solen kørte på fuldt blus og varmen trængte igennem, som var det april. Desværre var vinden flovet helt og havet lå spejlblankt hen, mens diverse søfugle underholdte os med deres skrig og pip og hvad de ellers laver for lyde. Det var en fed fiskeplads, men forholdene gjorde nok at de fleste pletsild holdt sig i ro. Og hvis det var discovejr på første plads, så ved jeg ikke hvad anden plads var. Men også her var det helt stille og spritklart. Igen fed plads, men jeg har sjældent haft held i den slags forhold. Omvendt fik vi set øen og nok så vigtigt, i frokostpausen fik vi ordnet Dennis grill så vi kunne grille skinke/kål pølser. Og siddende der på terrassen med en kold øl og nyde gode pølser og hjemmebagte grovboller i 12-14 graders varme. Det var ren halleluja for sjælen!

Spidsen kaldte og da tidevandet kan være en faktor her, så ville vi se om der kunne stå fisk rundt Gniben. Og er du tovlig for en fin plads. Vandet løb som en stor doven elv over revets sten og tangplanter, mens vi fiskede alle siderne af. Desværre forgæves igen.

Som afslutning på dagen og da vinden endelig var vågnet endte vi nede foran Dennis sommerhus. Atter engang blev jeg beriget med en fiskeplads af ypperlig kvalitet. Langt de fleste består af badekar af variende bredde hvor man fisker over sten og blæretang og ud til en sandrevle som man nogle steder også kan gå ud til. Da tobisen ikke rigtigt er kystnær endnu ville jeg helst fokusere på badekarrene og i det solrige vejr var der måske også bedre mulighed for lidt mere liv derinde. Det kræver dog mere end halvanden dag at erfare, men hvad jeg erfarede var at når fiskene er der, skal der smedes! Det tog mig knapt 10 minutter at gå fra 0 til 4 fisk og selvom det var mindre fisk, så var det rart med noget liv. Dennis stod bare 200 meter længere nede og mærkede intet. Så det var virkelig en egoist stime jeg havde inde, inden de forsvandt.

Flere øl, mere rock og rib-eye!

Søndag skulle vi hjem, men ville starte dagen på den lokale plads. Det blev til en lang vandring langs kysten hvor vi kun kastede en 5-10 gange per stop, fordi vinden igen var flovet helt og discovejret florerede. Var der fisk, ville vi hurtigt spotte dem ellers videre til næste pynt, revle eller hvad vi nu kom forbi. Fiskene var kun til stede på et lille rev, hvor Dennis havde 2 følgere i et kast. Der skete intet efter det, trods grundig gennemfiskning.


Da vi havde en færge at passe, var den sidste plads efter frokost let at gå til. Det var nok også her vi oplevede Sejerø som Sejerø nu kan være bedst, tænker jeg. Dennis vadede slet og ret ud i fiskene og havde omgående følgere og siden fangede han også en havørred. Det blev til over 15 følgere, mens jeg stod tæt på og intet oplevede. Det lod til at fiskene alle kom udefra kanten af sandet hvor jeg ikke kunne kaste til og da jeg endelig fik flyttet mig, så var festen næsten forbi. I vandet foran mig kom en større havørred dovent bag blinket. Intet der ud over.

Men Sejerø skal da have en stor applaus i fede fiskepladser og MASSER af plads. Vi så 3 fiskere, der kørte i samme bil, ellers ikke skyggen af andre. Muligvis er Sejerø ikke kendt for mange store fisk, men nogle gange er det også en fryd i sig at komme til et vand og bare kunne fiske som man vil.

torsdag den 6. marts 2025

2025.03.06 Så er det forår på godt og ondt

Foråret indtraf i det øjeblik jeg skiftede plads og tog de første kast. Det var fra kast 1 at der var hug. Så endnu et hug selvom det var ultra forsigtigt og så blev det stille igen. Efter 5 minutter gentog det sig og blev bare vildere. Jeg havde hug, følgere, fisk der slog til sillingen i overfladen, jeg havde en havørred helt inde ved mine waders inden den skyndsomt forsvandt ud på dybere vand. De huggede og pillede ved agnen, men ingen kunne hugge igennem og da jeg havde stået sådan i 15 minutter, var det kun blevet til 4 landede og 2 tabte.

Jeg der på første plads, proklamerede at det blev 2 cifret i dag. Både med temperaturen men i særdeleshed i antal fisk. Men ak... den første plads var fuld af ålegræs selvom vandet havde den fedeste farve. Fiskene så jeg ikke noget til, men det fortænker jeg dem ikke i, da sillingen kom ind med ålegræs hængende.

Men den nye plads... "det giver fisk" og det gjorde det, men kun i de der 15-20 minutter.

Det er foråret på godt og ondt. Pludselig er der vildt mange fisk og så er de væk igen. Ikke at jeg havde regnet med at de forsvandt SÅ meget væk, for resten af dagen gik med at lede efter dem, men jeg gik fra det vildeste levende hav, til at der intet skete. Intet overhovedet.

tirsdag den 4. marts 2025

2025.03.04 Træerne voksede...

... ikke ind i himlen. Faktisk så lå de næsten ned! Men det er kun fordi jeg ikke bor i Vestjylland at jeg syntes det blæste. Pointen var at det var ret besværligt fiskevejr. Vinden var taget til og havde taget et lille klik ned mod syd. Havet havde rejst sig lidt mere, vandet var steget og den kombination lukkede de fleste pladser. Men jeg fandt et sted det kunne gå her i syd. Faktisk så det endda godt ud, da jeg stod udvadet. Der var løs tang, men et par skridt til ud mod bølgerne, så var det klart med svæv.

Pludselig var jeg på jagt og ikke kun på fisketur i min miniferie. Men ak... jeg fiskede koncentreret, kastede de rigtige steder og ud til de sten der næsten altid holder fisk og søgte i det hele taget mit lille fiskbare åndehul grundigt af. 

Der skete ikke en skid. Jeg kiggede på havet. Havet sprøjtede en bølge tilbage mod mig. Og så endnu flere. Jeg måtte teste flere steder, nu jeg alligevel var våd. Og jeg fiskede... jeg kastede og kastede og tænkte at NU kommer der fisk. Men der kom ingen fisk og til sidst jeg sad jeg igen oppe ved bilen og spiste noget så sjældent som en småkage!

Da jeg havde gentaget ovenstående, undtaget det med småkagen, var dagen ved at være omme og den sidste halve time skulle selvfølgelig lige bruges på en strejfer. Men jeg havde drømt for meget. Jeg vovede også lidt for meget i min jagt på fisk. Havet var blevet ret så levende i den tiltagende vind, søerne overraskede mig med jævne og ujævne mellemrum og jeg turde faktisk ikke gå længere ud, selvom jeg kunne. Det var ikke en aldersting, men en sikkerhedsting fordi strømmen i vandet fra bølgerne ville feje mig langs kysten og ud. Jeg stod til lidt efter 18 på samme plads. Drømte om endnu et drømmehug. Blev skubbet tilbage mod land, våd og uden fisk og tænkte at man skal være ekstra glad for de der strejfere når de kommer. Det var jeg nu også stadig.

Men det kunne være der kom en til... drømmene fortsætter!

mandag den 3. marts 2025

2025.03.03 Flid og tid

I dag stod vinden lige frisk nok ind fra vest og atter engang måtte jeg bedrøvet se hvordan min line blev et tørrestativ for tang i diverse farver og udgaver. Så det var hurtigt videre til næste plads. Her var det tæt på det samme, men heldigvis lagde tangen nærmere land og jeg kunne med besvær kaste i den stride sidevind. Men der skete intet. Hvilket jeg var lidt forbløffet over. For bag den løse tang og det hvirvlende vand så det simpelthen så bragende godt ud at jeg som altid var sikker i min sag. Det her giver fisk!

Men det gjorde det ikke. Jeg begyndte en lang vandring over revene og kastede løs. Meget lange kast på den valgte vej med ryggen til sidevinden. Og lavvandet.. der manglede 40-50 cm så jeg ubesværet kunne gå over de sten jeg plejer at kaste til, men der skete intet. Jeg tænkte at kalde det en dag, da en undermåler pludselig huggede stenhårdt ude på distancen. Det gentog sig et par kast efter og det var nok blevet til flere, hvis ikke jeg havde observeret 2 nysgerrige skikkelser der gik i vandet på strækningen. Jeg lod som om jeg havde opgivet og gik bedrøvet til bilen, pakkede grejet sammen og kørte.

Jeg ved godt jeg er underlig. Men jeg gider ikke stå og vise jeg har fisk og så risikere at folk "liiiige" skal komme lidt nærmere, for til sidst at stå i nakken på dig. Fisker jeg på en plads og får fisk - tillykke til mig. Og tillykke til dig, hvis det sker for dig. Jeg kunne aldrig finde på at snige mig nærmere.

Men jeg er også så skide hellig... jeg kørte en tur, tjekkede vandet ud her og der, men blev enig med mig selv om at køre hjem. For alligevel lige at tjekke yderligere en plads. Der var tomt. Og der kunne kastes med de 30 minutters dagslys, jeg havde tilbage. Men her var fiskene underlige. Yderst forsigtige hug, som i virkeligt forsigtige flere gange. Sikkert en stime grønlændere... og da fiskene alligevel ville være mærkelige, klokken var knap 18 besluttede jeg mig for...

Og så skete det. En strejfer i sidste kast. På fuld line tordnede en fisk på i et voldsomt hug. Den gik straks fri af vandet og pjaskede rundt, inden den tog et hidsigt udløb. Siden gik den med siden til mod højre og kun langsomt fik jeg line ind, med lidt pjaskeri undervejs. Da jeg tidligt havde fisken på nært hold, tog fanden ved den. Den hamrede på fuldt tryk til havs langs sandet og fleksede stangen godt i bund. Det gentog sig 4 gange, mens jeg prøvede at bakse den til mig. Kampen var ikke slut. Da jeg endelig fik fisken indenfor synsvidde kunne jeg se den blanke side skinne i vandet og så stak den af igen, men nu kunne jeg mærke at energien var ved at være opbrugt og tættere og tættere på land, var der kun et par små hidsige udløb og lidt rysten på hovedet tilbage, inden jeg kunne håndtaile en fantastisk havørred op på det tørre. Den vejede 4,4 kilo og var helt tom i maven.

Javier ringede og ønskede tillykke. Han og jeg ved at det kræver flid og tid at finde de der fisk. Det er dem vi kæmper for. Det satte jeg sgu pris på!

søndag den 2. marts 2025

2025.03.02 Besøg

Dennis fisker ikke så meget i mine tragter, så det var på tide han kom over efter en masse snak om det. Mindre snak, mere værksted. Og så tog han Ajes med og han kan passe sig selv, for han kender efterhånden godt vandet og pladserne her.

Og da vi stod ved vandet i en lidt strid vestenvind var jeg positiv, men samtidigt frygtede jeg at vinden i løbet af natten havde spillet os et puds og desværre måtte vi konstatere at det havde den, så snart vi kastede over 30 meter ud. For derude lå en lang bræmme af tang og så var det videre...

... for at stoppe ved et lille badekar og jeg til Dennis sagde at her plejer der at stå fisk. Ikke at han ikke selv fisker badekarrene af, men SÅ lavt vand stod han spørgende og undrede? Og i første kast beviste jeg at ja, de står mega lavt nogle gange. Således overlistede jeg 2, mens Dennis søgte længere ud og Ajes fulgte med. 

Og vel på plads viste Ajes hvordan man klarede det ved at tage 2 fisk på hinanden i det blæsende, men også fantastisk dejlige vejr som dagen bragte os. Solen skinnede lystigt mens vi prøvede at overliste flere af de blanke skønheder, men vejret til trods er det tidligt på sæsonen og at satse på strejfere er nu engang et sats. Et sats der ikke gav bonus i denne omgang, hvorfor en pizza måtte lade livet i vores sultne gab inden vi kunne tage en koncentreret eftermiddag på de næste rev.

Nok så koncentreret vi var, så havde Dennis et par hug. Ajes oplevede en stime der drev gæk med ham, fordi de ikke huggede igennem og selv stod jeg og fik kolde fingre da eftermiddag blev til solnedgang.

Men med 5 fisk til afkrogning havde det alligevel været en givtig tur i hyggeligt selskab og nye aftaler blev lavet senere på sæsonen. 

Det er sgu meget hyggeligt det der fiskeri.